Kursy walut to prawdziwa rosyjska ruletka

Globalna ekonomia w skali makro rządzi się swoimi własnymi prawami, które bardzo często są zupełnie niezrozumiałe dla zwykłych obywateli tego świata. Większość Polaków nie ma pojęcia od czego uzależnione są kursy walut. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że polityka krajowa i gospodarka wpływa na to, ile zapłacimy za walutę tego czy innego państwa. Każdy Polak posiadający kredyt w szwajcarskich frankach był zszokowany tym, co się stało właśnie z tą walutą. Jej kurs nagle podskoczył o prawie sto procent, żeby po chwili trochę się unormować ale i tak pozostać na dramatycznie wysokim jak dla nas poziomie. Podobnie jest z kursami walut wielu europejskich krajów oraz światowych potęg gospodarczych. Te kursy to niekiedy prawdziwy rollercoaster. I chociaż europejscy i światowi przywódcy próbują nam te wszystkie prawa ekonomii cierpliwie tłumaczyć to jednak mało kto widzi w tym tłumaczeniu jakąś sensowną treść.
Na wartości poszczególnych walut wpływa mnóstwo różnych czynników. Począwszy od sytuacji gospodarczej i ekonomicznej danego kraju a na jego stosunkach politycznych z innymi krajami kończąc. Można to zobaczyć w ostatnim czasie na przykładzie gospodarki brytyjskiej po ogłoszeniu jej wyjścia z europejskiej wspólnoty. Stało się tak, że wartość waluty zaczęła spadać do dramatycznie niskiego poziomu. Ale o to dzieje się rzecz niesłychana. W innym światowym mocarstwie następuje szokujący wynik wyborów na urząd prezydenta. I nagle kurs waluty brytyjskiej pędzi w górę niczym polski pociąg ekspresowy. Pomimo, że dwa kraje nie mają ze sobą teoretycznie zbyt wiele wspólnego. No może poza tym, że oby dwa są zwolennikami autonomiczności względem innych narodów. Od tej pory właściwie światowe i europejskie waluty skaczą niczym na trampolinie. Raz jedna kosztuje bardzo dużo a inna niespodziewanie mało by za chwilę wszystko odwróciło się niemalże do góry nogami.
Dla Nas Polaków kursy walut w kantorach są bardzo ważne. Bardzo duża część Naszych rodaków pracuje przecież poza granicami Naszego kraju otrzymując wynagrodzenie właśnie w walucie obcej. Wiadomo przecież, że praca za granicą tym bardziej się opłaci im droższa jest waluta w polskich kantorach. Czy ktoś się jednak zna na tym, w jaki sposób prognozować kursy walut? Kiedy nawet najlepsi ekonomiści nie za wiele na ten temat wiedzą. To jest nie tylko trudne do przewidzenia ale przede wszystkim niemożliwe do jakiegokolwiek planowania. Bo przecież jak zaplanować coś, co w żaden sposób nie jest przewidywalne? Wobec czego należy się chyba pogodzić, że kursy walut są taką samą loterią jak kursy akcji na giełdowych parkietach. Na walutach, podobnie jak na akcjach, można również próbować zarobić. Trzeba jedynie spróbować wydedukować następujące po sobie możliwe ewentualności. Dla tego, komu się to uda, czekają ogromne finansowe profity. Niestety, ale przewidywanie na rynku walut pod względem inwestycyjnym nie jest nazbyt opłacalne dla inwestujących niewielkie sumy. Dlatego szaleństwa na walutowych rynkach interesują w Polsce głównie tych, którzy spłacają kredyt w szwajcarskiej walucie oraz tych, którzy dostają pensję w zagranicznej walucie.