Oryginalne tusze do drukarek – czy warto je kupować?

Coraz więcej osób zamiast kupować oryginalne tusze do drukarek, sięga po ich tańsze zamienniki. Jednak niekiedy ta oszczędność może okazać się złudna, gdyż produkty oferowane przez producenta drukarki są wysokiej jakości i niezawodne.

Jakie tusze do drukarki wybrać? 
Podczas kupowania tuszu do drukarki są trzy możliwości do wyboru. Można zdecydować się na oryginalne tusze wprost od producenta, które są w 100% zgodne z danym urządzeniem. Innym rozwiązaniem są zamienniki – produkty tańsze, ale niekiedy problematyczne i gorsze jakościowo. Pozostają jeszcze tusze refabrykowane, a więc pojemniki po oryginalnych tuszach, które napełnia się na nowo. Coraz więcej osób rezygnuje z oryginalnych tuszy na rzecz tańszych zamienników. Czy to dobra decyzja?

Zamienniki – tak czy nie?
Rzeczywiście zamienniki są znacznie tańsze niż oryginalne tusze. Jednak niekiedy ta oszczędność jest złudna. Wprawdzie zamienniki są tanie, ale pozwalają często na wydruk znacznie mniejszej ilości kartek. Tym samym taki tusz może okazać się droższy niż oryginalny. Warto więc porównać wydajność obu produktów i sprawdzić co się bardziej opłaca. Warto także pamiętać o tym, że oryginalne tusze produkowane są z części nowych, które nigdy wcześniej nie były nigdzie wykorzystywane. Dodatkowo są poddawane licznym testom. W przypadku zamienników nie zawsze tak jest. Z tego zresztą wynika po części ich niższa cena. Czasami nieoryginalne tusze powodować mogą również problemy z samą drukarką. Przyczyniają się niekiedy do jej krótszej żywotności.

Jakość druku ma największe znaczenie
Najwięksi i najbardziej znani producenci nieustannie sprawdzają swoje tusze i tonery. Znaczenie ma czas ich schnięcia, gęstość czy jakość odwzorowywania kolorów. Firmy, które produkują zamienniki takich wymogów nie mają. Wprawdzie nie zawsze zamiennik oznacza gorszą jakość druku, ale tak jest bardzo często. Nie ma to znaczenia w przypadku, gdy drukarka wykorzystywana jest tylko w domu, ale w biurze odgrywa to sporą rolę.

Zamienniki czy oryginały – co wybrać?
Drukarki są produkowane w taki sposób, aby prawidłowo działały z oryginalnymi kartridżami. Dlatego też producenci zamienników muszą posuwać się do pewnych sztuczek, co z oczywistych względów zwiększa ryzyko niepowodzenia. Czasami tani zamiennik nie współpracuje z daną drukarką lub zaczyna działać dopiero po wydrukowaniu kilkudziesięciu stron. Trudno z tym cokolwiek zrobić. Niekiedy zakupiony tusz trzeba nawet wyrzucić do kosza. Oczywiście jednak takie sytuacje nie zdarzają się zawsze i nie są normą. Wiele zależy od samego modelu drukarki czy producenta zamienników. Zamienniki także mogą wyróżniać się wysoką jakością, ale wówczas ich cena nie jest już wcale taka niższa. Są one tańsze niż oryginalne tusze, ale różnica cenowa nie jest już bardzo duża. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji w zakresie wyboru tuszu do drukarki, warto wcześniej przeanalizować wady i zalety każdego rozwiązania. W przypadku wybrania zamienników trzeba jednak zachować sporą ostrożność.

Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja tuszmarkt.pl.