Diagnostyka samochodu przed zakupem
Przebieg? Ile ma być?
Pytanie o przebieg w polskich warunkach jest pytaniem niezwykle wrażliwym. Co bardziej wyrachowani handlarze samochodami używanymi przy rozmowie o dany egzemplarzu znajdującego się na placu samochodu są w stanie cofnąć licznik pod konkretne oczekiwania klienta. Niestety w naszym kraju przyjęło się, że samochód legitymujący się przebiegiem na wyświetlaczu powyżej dwustu tysięcy kilometrów, jest już wrakiem, którego nie warto kupować. Nie ma dla większości z nas znaczenia fakt, iż w rzeczywistości większość samochodów poruszających się po naszych drogach, które oficjalnie mają poniżej dwustu tysięcy kilometrów przebiegu, w rzeczywistości ma znacznie większy przebieg – zmodyfikowany przy sprzedaży. Modyfikacje przebiegu są szczególnie widoczne na przykładzie między innymi popularnego Volkswagena Passata i ofert internetowych, gdzie mniej więcej dla aut w wieku powyżej 10 lat najczęściej występującym przebiegiem są okolice właśnie dwustu tysięcy kilometrów. Wydaje się zatem zasadne stwierdzenie, że przy przebiegu w okolicach dwustu tysięcy kilometrów właściciele tego samochodu przestają po prostu pokonywać dalsze kilometry…
Weryfikacja stanu samochodu
Postawą przy zakupie używanego samochodu powinien być nie przebieg, który nawet w przypadku najnowszych samochodów zapisujących go w przynajmniej trzech miejscach (np. w licznikach, komputerze pokładowym oraz w kluczyku), ale rzeczywisty stan techniczny danego egzemplarza. Jeżeli nie jesteśmy w stanie samodzielnie ocenić stanu technicznego, bądź też nie dysponujemy specjalistycznymi urządzeniami pomiarowymi w postaci chociażby miernika lakieru, to warto oddać samochód przez zakupem w ręce specjalistów na autoryzowanej stacji obsługi danej marki lub chociażby w okolicznym warsztacie. Oko fachowca jest znacznie precyzyjniejsze!
Ile kosztuje diagnostyka pojazdu przed zakupem?
Z jakim wydatkiem musimy się jednak liczyć zlecając diagnostykę samochodu przed zakupem? Wbrew pozorom nie ma tutaj jednoznacznej i precyzyjnej odpowiedzi, gdyż wiele zależy od okoliczności oraz zakresu danej diagnostyki. Jeżeli chcemy ograniczyć się wyłącznie do diagnostyki komputerowej to będzie to przedział od 50 do około 300 złotych. Jeżeli zaś chcemy otrzymać pełny raport po przejściu pełnej ścieżki diagnostycznej i weryfikacji samochodu w zagranicznych bazach danych o wypadkach, musimy się liczyć z większym wydatkiem – nawet do kilku tysięcy złotych.
Diagnostyka samochodów
Podsumowując, czy warto oddać samochód w ręce specjalistów przed zakupem? Jeżeli zamierzamy aktywnie używać zakupiony samochód, a nie odwiedzać co chwilę warsztat samochodowy w celu naprawy ukrytych usterek, to profesjonalna weryfikacja stanu pojazdu powinna być wręcz obowiązkowa!