Lepszym rozwiązaniem jest wynajem czy zakup mieszkania?

FI18W życiu każdego człowieka pojawia się etap na którym należy pomyśleć o swoim mieszkaniu do którego będzie się powracało po całym dniu pracy, a także który będzie naszym azylem. Jednym z podstawowych pytań jest czy lepszym rozwiązaniem jest wynajem czy zakup mieszkania? W pierwszym przypadku ponoszone są koszty związane z czynszem. Lokatorzy płacą właścicielowi za możliwość mieszkania, lecz mieszkanie nigdy nie będzie ich własnością. Ceny wynajmu różnią się w zależności od wielkości miasta. W przypadku dużych miast w których znajdują się uczelnie wyższe są one bardzo wysokie. Jednak im miasto mniejsze i tym samym mniejszy popyt na wynajem tym ceny są niższe. Z opcji tej korzystają zazwyczaj studenci, a także osoby, których nie stać na zakup własnego lokum. Dużym plusem jest możliwość wynajmu w różnych dzielnicach i tym samym dokładne poznanie miasta. Jest to bardzo przydatne zanim zdecydujemy się na zakup mieszkania, ponieważ pozwala na świadome podjęcie decyzji w której okolicy są najlepsze warunki do mieszkania. Oprócz tego decydując się na wynajem z innymi osobami można poznać nowych znajomych i zacieśnić przyjaźń jeżeli oczywiście natrafimy na dobrych współlokatorów. Bezapelacyjnie dużym minusem jest sytuacja gdy osoby z którymi mieszkamy są osobami o trudnym charakterze i mają zupełnie inny tryb życia. Bardzo często jako wadę wynajmu mieszkania w porównaniu z jego zakupem podaje się konieczność płacenia czynszu zbliżonego pod względem wysokości do wielkości raty kredytu. Z tego też powodu dużo osób pomimo niepewnej sytuacji finansowej decyduje się na zaciągnięcie kredytu. Zamiast płacić co miesiąc za wynajem płacą oni co miesiąc ustaloną kwotę do banku.

Najlepszą opcją jeżeli chodzi o zakup nieruchomości jest posiadanie gotówki, którą można przeznaczyć na ten cel. Niestety, ale mało kto może pozwolić sobie na taki luksus dlatego też zaciągnięcie kredytu to najczęstszy sposób jeżeli chodzi o kupno domu w Polsce. Banki wymagają posiadania wkładu własnego stanowiącego najczęściej równowartość 10% wartości nieruchomości, dlatego też aby móc uzyskać kredyt obowiązkowo należy dysponować wkładem własnym. Jest to bardzo ważna wada, która uniemożliwia wielu osobom zakup swojego własnego mieszkania. Bez wątpienia dużym plusem i dużą dogodnością jest brak konieczności dzielenia mieszkania ze współlokatorami, a także możliwość aranżacji wnętrza według własnego uznania. Gdy zdecydujemy się na zakup wówczas możemy dobrać styl wnętrza, kolor ścian, rozmieszczenie mebli tak jak mamy na to ochotę.

Dla osób, które boją się, czy uda im się spłacić raty kredytu istnieje dogodne rozwiązanie. Można wówczas zdecydować się na kupno mieszkania i jeden lub dwa pokoje wynająć. Wówczas z uzyskanego czynszu można opłacić ratę kredytu. Ta forma stanowiąca kombinację omawianych opcji jest bardzo rentowna, lecz polecana jedynie w przypadku gdy właściciele mieszkania nie mają dzieci, gdyż mieszkanie z małymi dziećmi, które potrafią zrobić dużo hałasu dla obcej osoby może być uciążliwe.