Indeks najlepszych spółek

Chyba nikt nie zaprzeczy tezie, że gra na giełdzie zawsze jest związana z pewnym ryzykiem. Nic dziwnego, że wiele osób z tego powodu całkowicie rezygnuje z tej formy inwestycji. Warto zaznaczyć, że zanim zdecydujemy się na grę na giełdzie, najpierw powinniśmy zapoznać się ze specyfiką takiej działalności. Pod tym kątem musimy dokładnie zaznajomić się z definicją kluczowych pojęć, takich jak chociażby WIG20.

Osoby zainteresowane grą na giełdzie, powinny w pierwszej kolejności zapoznać się z najważniejszymi spółkami akcyjnymi, czyli WIG20. Dzięki temu można uświadomić sobie, które spółki są obecnie największe na naszym rynku i tym samym odgrywają na nim znamienną rolę. Warto zaznaczyć, że WIG20 będzie publikowany do końca 2015 roku. Jest to związane z dostępnością nowego indeksu giełdowego, czyli WIG30. Obejmuje on aż 30 spółek, dzięki czemu jest bardziej rozbudowany niż wcześniejszy indeks WIG20. Mimo to, dla wielu maklerów to właśnie indeks 20 największych spółek akcyjnych odgrywa najważniejszą rolę. Należy także zaznaczyć, że w mediach podawane są notowania przede wszystkim WIG20. Osoby, które są zainteresowane prezentowaną tematyką, powinny poświęcić chwilę czasu na zapoznanie się z historycznymi notowaniami WIG20. Szczególnie ciekawie prezentują się najniższe oraz najwyższe wartości, które na pewno dla wielu osób będą nie lada zaskoczeniem.

Specyfika indeksu WIG20 polega na tym, że obejmuje on maksymalnie pięć spółek z jednego sektora. Co za tym idzie, pomimo wysokich notowań, każda kolejna spółka nie będzie w nim odnotowana, jeśli ma gorsze wyniki od pięciu pozostałych. Warto także zastanowić się nad tym, jakie branże przeważają w indeksie WIG20. Przede wszystkim można tutaj wyróżnić spółki dotyczące finansów. Tego typu branże od lat osiągają bardzo dobre wyniki, dzięki czemu cieszą się sporym zainteresowaniem wśród maklerów, którzy wiedzą, że inwestycja nie będzie w tym przypadku za bardzo ryzykowna. Kolejną branżą, również często pojawiającą się w omawianym indeksie, są kopalnie. Warto także wyszczególnić branże dotyczącą handlu lub usług telekomunikacyjnych. Szczegółowe informacje na temat najpopularniejszych branż pojawiających się w indeksie dwudziestu największych spółek giełdowych można znaleźć w Internecie. Wystarczy zapoznać się z aktualnymi notowaniami WIG20, aby tym samym uświadomić sobie, które branże obecnie zajmują w nim czołowe miejsce. Poza wymienionymi już przykładami, można również wspomnieć o branży spożywczej lub branży odnoszącej się do paliw.

Aktualne notowania WIG20 z pewnością okażą się bardzo pomocne dla osób, które chciałyby uświadomić sobie, jakie branże odgrywają znamienną rolę w polskiej gospodarce. Dzięki ogólnodostępnym informacjom można także dowiedzieć się, w jaki sposób zmieniały się notowania wybranych spółek akcyjnych. Doświadczeni maklerzy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że są to naprawdę bardzo istotne informacje dla każdego, kto dopiero rozpoczyna swoją przygodę z giełdą, zapoznając się z jej specyfiką.