Bezpieczne oszczędzanie – bardzo mały zysk

coins-1015125_1280Jeżeli myślicie na poważnie o oszczędzaniu, to warto od razu zaplanować poważną i przyszłościową strategię. Trzeba się zastanowić przede wszystkim nad tym, ile można każdego miesiąca zaoszczędzić, ale tak, żeby móc to robić regularnie i zawsze. To znaczy, pierwszym krokiem, żeby zacząć oszczędzać powinno być tak w ogóle ustalenie sobie celu, to jest tego, na co będziemy oszczędzać. Jeśli mamy w planach coś konkretnego to będzie nam łatwiej, oszczędzanie dla samego oszczędzania też jest bardzo ważne, ale na pewno konkretny cel bardziej motywuje. Tak więc, zanim zaczniemy oszczędzać ustalamy sobie cel, oraz kwotę, jaką na pewno będziemy mogli miesięcznie na te oszczędzanie przeznaczyć.

Kolejną szalenie istotną kwestią jest to, żeby stworzyć sobie bezpieczeństwo oszczędzania. Bezpieczeństwo pod dwoma względami czy w dwóch kwestiach. Po pierwsze, trzeba ochronić swoje oszczędności przed samym sobą, a więc wymyśleć taki sposób oszczędzania, żeby zapewnić sobie jak najmniejsze prawdopodobieństwo wypłacenia tych środków. Niestety, ale dzisiaj lokata nie jest w ogóle dobrym pomysłem na oszczędzanie, bo jeszcze kiedyś przed wcześniejszym wybieraniem środków chroniła zdecydowanie możliwość utraty wszystkich odsetek. Dzisiaj nie ma tego problemu ani ej motywacji, ponieważ odsetki są tak małe, że ich utrata w żaden sposób nie motywuje do oszczędzania.

No i właśnie to jest kolejna sfera bezpieczeństwa, o której chcemy napisać. Oszczędza się zazwyczaj w taki sposób, żeby Nasz odkładany kapitał był w stu procentach bezpieczny. Jeśli chcemy to robić w przysłowiowej skarpecie to oczywiście możemy, ale wtedy nie będzie z tego żadnego zysku. A i do oszczędności będziemy mogli w każdej chwili mieć pełny dostęp. Dlatego nie jest to najlepszy pomysł na bezpieczne oszczędzanie.

Jak już napisaliśmy powyżej, lokaty tez nie spełniają dzisiaj funkcji zapobiegających wcześniejszemu wyciągnięciu pieniędzy. Poza tym, dzisiejsze lokaty są naprawdę fatalnie oprocentowane, co nie wynika ze złej woli banków, ale z sytuacji ekonomicznej panującej obecnie w Naszym kraju. Dlatego najlepszym pomysłem wydaje się być konto oszczędnościowe, na którym można regularnie oszczędzać a, które jest oprocentowane podobnie do bankowych lokat. Na koncie oszczędnościowym w banku można pieniądze odkładać nieskończenie wiele razy, a wypłacić bez opłaty z konta można tylko jeden raz.

Odwołując się do tytułu Naszego artykułu musimy jednak powiedzieć to wyraźnie, że bezpieczne oszczędzanie to bardzo mały zysk. Chodzi tutaj o bezpieczeństwo oszczędzanego kapitału. Gdyby te same pieniądze zainwestować w jakieś fundusze albo jednostki inwestycyjne to z pewnością można by zyskać o wiele, wiele więcej. Wiązałoby się to oczywiście z ryzykiem utraty części oszczędzanych pieniędzy, ale na pewno to ryzyko też nie byłoby za duże. Idąc do banku w celu rozpoczęcia oszczędzania, każdy doradca bankowy na pewno podpowie Nam, jaką metodę powinniśmy wybrać i w jaki sposób najlepiej i najłatwiej jest zaoszczędzić pieniądze. Zaoszczędzić w sposób taki, jaki tego oczekujemy, a więc bezpieczny bez ryzyka utraty kapitału.