Konto bez opłat- czy to jest możliwe?

cheque-guarantee-card-229830_1280Trudno przejść obojętnie wobec reklamy banku, który obiecuje konto za 0 zł. Tym bardziej, że wiele banków wymaga niekiedy wysokich opłat za samo prowadzenie rachunku, doliczając przy tym prowizje za wypłaty z bankomatów czy wydanie i posiadanie karty płatniczej. W takich okolicznościach darmowe konto zdaje się być marzeniem. Banki jednak, by zyskać nowych klientów organizują co pewien czas promocje. Oferują darmowe konta, które, jak się później okazuje wcale takimi nie są, albo są, ale pod pewnymi warunkami. Za konto płacić co prawda nie trzeba, a za wiele innych niezbędnych usług z nim połączonych już tak. Na co więc szczególnie zwrócić uwagę, by uniknąć naliczenia niechcianych opłat?

Często zdarza się, że bank poprowadzi konto za darmo, jeśli będzie ono zasilane każdego miesiąca odpowiedniej wysokości kwotą. Dodatkowo przelew taki według regulaminu musi zwykle pochodzić z innego banku. Brak takich wpływów oznacza konieczność płacenia za początkowo darmowy rachunek. Niekiedy banki wymagają z kolei wykupienia dodatkowej polisy lub ulokowania określonej sumy na lokacie. To tylko przykłady dodatkowych warunków, jaki trzeba spełnić, by korzystać z konta za 0 zł. Uświadamiamy je sobie czasem dopiero po głębszym wczytaniu się w regulamin i umowę. Powodem dodatkowych opłat na comiesięcznym wyciągu może być też bankomat. Dlatego lepiej zorientować się zawczasu, czy wypłaty z wszystkich bankomatów są darmowe, czy tylko z urządzeń będących własnością naszego banku. Również realizacja takich czynności z użyciem bankomatu jak zmiana kodu PIN, kontrola salda czy wypłata pieniędzy poza granicami kraju, oznacza konieczność zapłacenia za nie. Podobna sytuacja dotyczy przelewów. Dużo droższe przy darmowym koncie okazują się nie tylko standardowe przelewy zagraniczne, ale czasem nawet krajowe. Także SMS-y przesyłane nam przez bank, by potwierdzić przelanie środków, oznaczają w niektórych przypadkach dodatkowe koszty.

Podpisując umowę z bankiem o otwarcie darmowego rachunku, warto mieć na uwadze, że wykaz opłat może z czasem ulec zmianie. Banki mają w zwyczaju informować o tym dużo wcześniej, więc jeśli nowy regulamin nam nie odpowiada, można wypowiedzieć umowę i zamknąć konto. Jednak łatwo taką wiadomość przegapić. Wówczas na pewno zdziwi nas nagłe pojawienie się dodatkowych opłat, przykładowo za kartę. Zmieniając warunki, banki często wprowadzają zapis, zgodnie z którym należy dokonać w ciągu miesiąca płatności kartą na określoną sumę, by w dalszym ciągu używać jej bezpłatnie.

Czy istnieje szansa w dzisiejszych czasach na konto bez opłat za otwarcie, prowadzenie, kartę do niego i korzystanie z bankomatu? Całkiem możliwe, ze tak. Z pewnością jednak trzeba się trochę się natrudzić, by je znaleźć. W celu uniknięcia zbędnych kosztów, warto szczegółowo czytać regulaminy, umowy i tabele opłat, a także być na bieżąco ze zmianami wprowadzanymi co jakiś czas przez banki. Zawsze istnieje też możliwość złożenia reklamacji, jeśli uważamy, że opłaty na wyciągu pojawiły się niesłusznie.